Kup kartę podarunkową i spraw bliskim radość 😀

Zamów teraz

Trening w trakcie okresu – czy mogę ćwiczyć?

Trening w trakcie okresu

Wbrew temu, co słyszysz w reklamach artykułów higienicznych dla kobiet – miesiączka może skutecznie pokrzyżować Twoje plany. Sprawa komplikuje się, kiedy prowadzisz ścisłą dietę online i realizujesz sumiennie schemat ćwiczeń, jaki zasugerował Ci trener personalny. Czy można ćwiczyć w trakcie okresu? Kiedy warto podjąć się ćwiczeń, a kiedy lepiej odpuścić? Jeśli stoisz przed takim dylematem, koniecznie przeczytaj mój artykuł!

Miesiączka a aktywność fizyczna

Biologiczny cykl życia kobiety regulują hormony. Z pewnością zauważyłaś, że Twoje ciało przed okresem się zmienia i zatrzymuje wodę, przez co czujesz się opuchnięta. Jeśli zastanawiasz się, czemu tak się dzieje, przeczytaj artykuł – Dlaczego tyję podczas okresu?

Spersonalizowana współpraca online! Kliknij i wybierz swój plan w promocji!

Obfitość okresu i towarzyszące miesiączkującym kobietom dolegliwości są sprawą bardzo indywidualną. Nie ma zatem gotowej, takiej samej odpowiedzi na to, czy można ćwiczyć w trakcie okresu. Załóżmy zatem najgorszy z wariantów, w którym bóle brzucha i obfite miesiączki są na tyle problematyczne, że z niechęcią patrzysz w swój kalendarzyk, widząc zbliżający się termin kolejnej miesiączki.

Ogólnie nie ma przeciwwskazań do podejmowania aktywności fizycznej w trakcie okresu. Co więcej, jeśli pierwsze bóle trochę ustąpią, umiarkowany ruch jest nawet wskazany, ponieważ stymuluje Twoje ciało do szybszego usuwania zatrzymanej w nim wody (mówi się wówczas o retencji). Właściwie dopasowany trening może jednak nie tylko zredukować bóle miesiączkowe, ale i poprawić Twoje samopoczucie.

Miesiączka a trening

Miesiączka a trening, jakich ćwiczeń warto unikać?

Jeśli cierpisz np. na endometriozę, a Twoje miesiączki są wyjątkowo bolesne i obfite – lepiej zrezygnuj z ćwiczeń podczas okresu. Problemem mogą stać się bowiem nie tylko same dolegliwości bólowe, ale również nasilenie krwawienia podczas wysiłku fizycznego.

W trakcie menstruacji przysiady ze sztangą, czy trening mięśni brzucha zastąp treningiem górnych partii ciała. Wybieraj ćwiczenia rozciągające, rozluźniające (np. stretching), lub wybierz trening z gumą w domu. Warto by w tym czasie nie oddziaływać zbyt mocno na mięśnie brzucha. Może to bowiem nasilić krwawienie, a także sprawić Ci dodatkowy dyskomfort.

Czemu warto ćwiczyć podczas okresu?

Czemu warto ćwiczyć podczas okresu?

Wbrew powszechnym opiniom, w trakcie miesiączki Twój organizm jest tak samo wydolny, jak w innych fazach cyklu [1]. Główny problem z treningiem podczas okresu jest związany przede wszystkim z:

  • chorobami, takimi jak np. endometrioza,
  • bolesnym miesiączkowaniem,
  • bardzo obfitym krwawieniem,
  • zaleceniem lekarza do unikania w tym czasie wzmożonej aktywności.

Pamiętaj, że regularne ćwiczenia wyzwalają wydzielanie endorfin – hormonu szczęścia. Ćwiczenia rozciągające mogą z kolei wpłynąć pozytywnie na redukcję dolegliwości bólowych odcinka lędźwiowego i brzucha.

Jeśli podczas okresu czujesz się dobrze – nie ma też przeciwwskazań być wykonała swój plan treningowy zgodnie z rozpiską trenera personalnego – nawet jeśli trening jest mocno angażujący! Pamiętaj również, że właściwie prowadzona dieta online pomoże Ci zredukować ryzyko tycia przed okresem związanego z niekontrolowanym podjadaniem. Czy można ćwiczyć w trakcie okresu? Tak — jest to nawet wskazane!

Źródła:

[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6724592/