Cukier – biała śmierć, wróg diety, nieprzyjaciel szkliwa. To tylko kilka z określeń na ten składnik diety. Jednak musisz wiedzieć, że obecność cukru w diecie człowieka jest niezbędna, jednak tak jak wszystko – należy spożywać go w umiarze, a jego źródłem powinny być produkty naturalne (mowa o fruktozie). Jaki cukier jest zdrowszy? Biały, czy brązowy? Jeśli ciekawi Cię ten temat, koniecznie przeczytaj mój artykuł, w którym zdradzę Ci, którą z opcji wybrać jest najlepiej.
Czy cukier jest zdrowy?
Cukier – nie ważne czy biały, czy brązowy – jeśli spożywasz go w umiarkowanych ilościach nie szkodzi. Tym, co może zacząć Cię niepokoić i realnie wpływać na Twoje samopoczucie jest nadmiar cukru w diecie. Nie sprzyja zbyt duża ilość zjadanych słodkich przekąsek w ciągu dnia i samej sacharozy w postaci drobinek cukru (białego i brązowego).
Ile cukru jest zjadać najbezpieczniej? Najlepiej jak najmniej. Według WHO – Światowej Organizacji Zdrowia, dzienne spożycie cukru nie powinno przekroczyć 10% całkowitej energii dobowej. Jeżeli więc prowadzisz dietę online o kaloryczności 2000 kcal na dobę to cukry nie powinny przekraczać 200 kcal.
1 łyżeczka cukru to zwykle około 20 kcal!
Cukier biały, czy brązowy?
Cukier, czyli inaczej sacharoza, to substancja słodząca z rodziny dwucukrów. Pozyskuje się go z buraków (buraków cukrowych) lub z trzciny cukrowej. Który z cukrów lepiej wybrać? Cukier biały czy brązowy?
Przeczytaj też – Jak skutecznie pozbyć się boczków?
Cukier biały
Do najpopularniejszych substancji słodzących w kuchni Polaków zalicza się cukier biały. Cukier biały. zanim trafi do Twojej cukiernicy, jest poddawany procesom produkcyjnym. Jest w pierwszej kolejności oczyszczany, następnie rafinowany. Cukier biały w zasadzie nie zawiera żadnych witamin i minerałów, Możesz potraktować go jako samą energię, czyli czyste kalorie. Jeżeli zatem chcesz coś dosłodzić – zastanów się, czy naprawdę warto.
Cukier brązowy
Cukier brązowy, według wielu opinii uchodzi za zdrowszą odmianę cukru. Jednak, czy tak jest w rzeczywistości? Cukier brązowy w zasadzie od cukru białego różni się tylko kolorem. Jest on zmieniamy za pomocą karmelu lub innych substancji o brązowym zabarwieniu (np. melasy). Od białego poprzednika różni go sposób produkcji. Cukier brązowy nie jest poddawany rafinacji, a jak zapewne się domyślasz im mniej ingerencji w procesy przetwórcze artykułów spożywczym, tym lepiej. Z uwagi na fakt, że cukier brązowy zaliczany jest do cukrów nierafinowanych, nie stracił on w tymże procesie niektórych składników mineralnych. W cukrze brązowym znajdziesz zatem niewielkie ilości minerałów takich, jak np. magnez, potas, żelazo, czy wapń. Jednak ich ilość jest tak nieznaczna, że w zasadzie nie ma wielkiej różnicy, czy stosuje cukier biały, czy brązowy. Lepiej nie używaj go wcale, a słodycz pozyskuj z owoców!
Koniecznie dowiedz się też – jak przestać jeść słodycze!
Pamiętaj, że jeżeli jesteś na specjalnej diecie online, cukier – sacharoza nie jest najlepszym rozwiązaniem na zapewnienie sobie „słodkości”. Każdy cukier z tej grupy – czy to biały, czy brązowy, spożywany w nadmiarze szkodzi, a i sam w sobie nie przynosi żadnych korzyści odżywczych poza tzw. pustymi kaloriami.
Jeżeli masz problem rezygnacją ze słodkości, a zależy ci na dopasowanej do Twoich potrzeb zdrowotnych i celów treningowych diecie online – skorzystaj z mojej oferty. Przygotuję Ci jadłospis dopasowany do Twoich preferencji smakowych, bez zbędnego cukru.
Źródła: